
STAVEBNÍ SPOŘENÍ
Co je stavební spoření?
Stavební spoření vzniklo za účelem podpory řešení bytové situace občanů. Nabízí konzervativní státem dotované spoření i možnost relativně levného úvěrování (přesto, že financování pomocí hypotečního úvěru je zpravidla výhodnější). Stavební spoření je vhodné, pokud jste se rozhodli řešit bydlení (zpravidla však pro menší záměry v řádu několika málo set tisíc korun), dále pak pokud chcete pouze peníze naspořit, ale netrváte na jejich dostupnosti před šestým rokem od sjednání stavebního spoření a netrváte ani na vyšším zhodnocení.
Stavební spoření se zakládá na minimální dobu 6 let, tzv. doba vázací. Po této době můžete, ale nemusíte, spoření ukončit a peníze vybrat. Můžete spořit dál a využívat i nadále státní podporu, nesmíte však „přespořit“ = překročit tzv. cílovou částku.
Stavební spoření
-
Využíváte své stavební spoření na maximum?
-
Máte stavební spoření? Zkontrolujeme vám vaši smlouvu!
-
Připravíme zdarma individuální finanční plán!
-
Spolupracujeme s většinou stavebních spořitelen!
-
Vše zařídíme za vás!
Stavební spoření podle Dalphen Finance
Stavební spoření patřilo k velmi oblíbeným produktům zvlášť díky státní podpoře a relativně vysokému zhodnocení s velmi nízkým rizikem. Bylo hojně využíváno rodiči jako výhodný spořící produkt pro jejich děti. Změny, které platí od roku 2011, měly výrazný vliv na výhodnost stavebního spoření. Přesto je stále stavební spoření konkurenceschopným produktem, jehož zhodnocení převyšuje úročení spořicích účtů, ovšem s výrazně nižší likviditou. Pokud zvažujete možnost založení stavebního spoření, nebo váháte, co se svým stavebním spořením dál, vysvětlíme vám, jaké jsou vaše možnosti, jejich výhody i nevýhody, a připravíme pro vás osobní finanční plán.
VÝHODY STAVEBNÍHO SPOŘENÍ:
-
Úspory jsou ze zákona pojištěny.
-
Dostáváte státní podporu ve výši 10 % z vložené částky (max. 2 000 Kč ročně).
-
Vklady jsou úročeny (1-2 % p.a.).
-
Máte možnost vzít si úvěr ze stavebního spoření.
-
Máte možnost vzít si překlenovací úvěr.
NEVÝHODY STAVEBNÍHO SPOŘENÍ:
-
Po dobu 6 let nemožnost disponovat s vloženým kapitálem.
-
V případě dřívějšího výběru přicházíte o státní podporu.
-
Nemožnost částečného výběru, ani po skončení vázací doby.
-
Na účtu budete mít prostředky typicky až za cca 3 měsíce.
-
Nutnost platit vstupní poplatek.
Kdo si může založit stavební spoření?
Účastníkem stavebního spoření může být každá osoba s trvalým bydlištěm na území ČR. Toto je jediné omezení, žádný jiný ani věkový limit u stavebního spoření není, což v praxi znamená, že rodiče mohou spořit svým dětem již od jejich útlého věku, resp. využít volné rodné číslo svých rodičů jako další prostředek spoření.
Stavební spoření a státní podpora
Stavební spoření je podpořeno státní podporou. Úspory jsou pojištěny a po 6 letech je možno je využít k libovolnému účelu. Na stavební spoření může být navázán úvěr a možnost poskytnutí tzv. „překlenovacího úvěru“. Minimální spořící částka je 100 Kč měsíčně, maximální částka, na kterou lze získat státní podporu, je 20 000 Kč ročně.
Minimální doba trvání stavebního spoření
Mnoho lidí se mylně domnívá, že po vypršení minimální doby trvání stavebního spoření (tj. po 5, respektive nově po 6 letech) musí klient peníze vybrat a stavební spoření zrušit. Tento mýtus podporují zejména obchodní zástupci jednotlivých stavebních spořitelen, protože si tak připravují terén pro to, aby mohli s klientem založit stavební spoření nové, a získali tak za ně další provizi. Ze stejného důvodu se smlouvy zakládají na vysoké cílové částky. Ve skutečnosti však můžete pokračovat ve spoření dále i po uplynutí minimální doby (5 nebo 6 let). I po následující roky má nárok na státní podporu. Doba, po kterou můžete spořit, je tedy omezená pouze výší cílové částky, nikoliv časem! A cílovou částku si můžete navýšit až v momentě, kdy víte, že peníze z úvěru budete skutečně potřebovat.
Věděli jste, že:
-
Stavební spoření patří stabilně mezi nejoblíbenější finanční produkty.
-
Oproti spořicím účtům jsou peníze ve stavebním spoření mnohem lépe úročené.
-
Stát vám ke stavebnímu spoření doloží každý rok až 2 000 Kč.